Lista aktualności Lista aktualności

Wojsko i leśnicy w walace z ASF

1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej włączyła się do kolejnego etapu przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF). Oznacza to praktyczną realizację misji Wojsk Obrony Terytorialnej jaką jest obrona lokalnych społeczności i wsparcie administracji publicznej.

Na wniosek wojewody 1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej brała udział w akcji przeszukiwania obszarów, w których występuje największe zagrożenie wirusem ASF
u dzików.

Rejon objęty przeszukiwaniami

Akcja rozpoczęła się w poniedziałek 15 stycznia i trwała do piątku 19 stycznia. Działania objęły gminy: Nurzec Stacja, Jaświły, Trzcianne, Jedwabne i Grajewo.

W Nadleśnictwie Łomża zostały sprawdzone lasy w leśnictwie Kownaty. Leśnicy z Nadleśnictwa Łomza przyłączyli się do poszukiwań.
 

Do realizacji zadania powołanych zostało kilkudziesięciu żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej. Działania wojska są realizowane pod nadzorem służb weterynaryjnych.
W praktyce skupiają się na poszukiwaniu padłych dzików. Żołnierze nie prowadzą odstrzału zwierzyny.

Praktyczne szkolenie

Podczas przeszukiwania zagrożonych obszarów żołnierze szkolą się z topografii, nawigacji, poszukiwań i profilaktyki zdrowotnej.

Następne poszukiwania w lutym

1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej, jako pierwsza w WOT, we wrześniu 2017 roku rozpoczęła realizację zadań z zakresu zarządzania kryzysowego. Wówczas przeszukiwane były obszary na południu i w centralnej części województwa.

To właśnie na Podlasiu wykryty został pierwszy w Polsce przypadek zarażenia wirusem ASF. Zwalczanie tej choroby ma kluczowe znaczenie z uwagi na rolniczy charakter naszego regionu.

Kolejne przeszukiwania prowadzone będą w lutym na północy województwa.

 

Podlaski Oddział Obrony Terytorialnej pomógł leśnikom i myśliwym w walce z afrykańskim pomorem świń. Kilkudziesięciu żołnierzy przeczesywało lasy w poszukiwaniu martwych dzików. Poszukiwania miały miejsce w Nadleśnictwach: Nurzec, Knyszyn, Łomża i Rajgród, w miejscach w których stwierdzono afrykański pomór świń lub w obszarach gdzie przewiduje się jego pojawienie. Oprócz członków Obrony Terytorialnej, wzięli w nim w nim udział także leśnicy, myśliwi i przedstawiciele służby weterynarii. W przypadku odnalezienia martwych dzików, padlina zostanie zabezpieczona, a ze szczątków będzie pobrana próbka do badań w specjalnym laboratorium weterynarii w Puławach. Służby weterynaryjne sprawdzą, czy dziki były nosicielami groźnych chorób np. afrykańskiego pomoru świń (ASF). Resztki dzika będą zutylizowane. Wirus afrykańskiego pomoru świń zagraża nie tylko dzikom, ale także trzodzie chlewnej. Do tej pory ogniska choroby odnotowano w obszarach leżących w pobliżu granicy z Białorusią Akcja poszukiwania dzików w nadleśnictwach będzie organizowana po raz czwarty. Ostatnia miała miejsce w listopadzie 2017 roku w Nadleśnictwie Nurzec.